ZUBNÝ KAMEŇ U PSOV – VIETE, ČO S NÍM?

Ťažkosti spojené so zdravím ústnej dutiny patria u našich štvornohých miláčikov medzi tie najčastejšie. Ako odhaliť zubný kameň u psov? Prečo ho treba včas odstrániť a ako mu predchádzať?

Zubný povlak a zubný kameň

Ide o dva pojmy, ktoré sa veľmi často zamieňajú alebo považujú za synonymá. Napriek tomu, že majú niečo spoločné, každý predstavuje pre psíka iné zdravotné riziko.

Zubný povlak (známy aj ako zubný plak) vzniká v ústnej dutine prirodzeným pôsobením baktérií. Tie spolu so zvyškami jedla a slinami tvoria na povrchu zubov, ďasien a v medzizubných priestoroch nepríjemnú mazľavú vrstvu. Povlak sám o sebe nemusí byť nebezpečný. Podmienkou však je jeho včasné odstránenie. Ak totiž na chrup a ďasná vplýva dlhodobo, postupne sa zmení na zubný kameň.*

Ako to prebieha? Najväčší podiel má na celom procese mineralizácia povlaku, presnejšie negatívny vplyv minerálnych solí (najmä fosfátu vápenatého zo slín) na už existujúci plak. Spolu s nepretržitým pohybom baktérií po povrchu zubov potom vzniká zubný kameň u psov aj mačiek.

Zápal v ústnej dutine a iné problémy

Dlhodobý a neriešený nános zubného kameňa môže vášmu miláčikovi spôsobiť menšie, no i závažné zdravotné problémy. Všetko sa pritom môže začať nenápadným zápalom. Jeho pôvodcom sú najčastejšie toxické látky vylučované rozličnými mikroorganizmami v papuli vášho psa.

Zápalový proces je bolestivý a veľmi rýchlo sa môže stať spúšťačom uvoľňovania závesného aparátu zubov (postupné vypadávanie zubov) či zdrojom tvorby abscesov (zubných vačkov). Prehliadaný alebo neliečený zápal môže viesť až k zápalu kosti hornej aj dolnej čeľuste, pričom nie je vylúčené ani prenesenie toxínov na iné orgány (obličky, pečeň, srdce, prostata) alebo otrava krvi psíka.

Čisté zuby = zdravé zuby

Táto jednoduchá rovnica platí pre psíky rovnako ako pre ľudí. Práve preto je také dôležité zubný kameň pravidelne odstraňovať. V domácich podmienkach sa to mnohým z nás zdá nemožné. Zvieratá si zuby nečistia práve rady. Neváhajte sa preto obrátiť na svojho veterinára, ktorý to urobí odborne a precízne. Tento zákrok sa spravidla robí v narkóze. Keďže zubný kameň postihuje zuby aj ďasná, ide často o rozsiahly úkon. Bezprostredne po ňom sa preto psíkom odporúča podávať mäkšie krmivo. Napríklad šťavnaté mäso z konzervy alebo mäkké granule.

Ako sa správne starať o psie zuby

Prevencia je zvyčajne najlacnejšia liečba. Vo svete milujúcich majiteľov psov to platí dvojnásobne. Ako správne ošetrovať psie zuby a zabrániť rozšíreniu zubného kameňa?

To najjednoduchšie, čo môžete pre svojho miláčika urobiť, je pravidelne mu zuby čistiť. Odborníci sa väčšinou zhodujú na frekvencii aspoň 2x do týždňa. Neodporúča sa používanie bežných zubných pást. Vhodné sú špeciálne enzymatické pasty a gély pre zvieratá, ktoré okrem čistenia sčasti zabránia usádzaniu zubného kameňa. Kefku je dobré zvoliť mäkšiu, ktorá psíkovi neublíži. Rituál čistenia zubov znášajú lepšie tie psy, ktoré k tomu boli vedené od malička. Ideálne je teda s návykom začať už pri šteniatkach. Ak si pes predsa z nejakého dôvodu umyť zuby nenechá, ako čiastočná náhrada poslúži výplach dezinfekčným roztokom.

Jedným z preventívnych opatrení, ktoré psíka až tak nerozrušia je podávanie vhodnej stravy. Z pozorovania veterinárov vyplýva, že k zvýšenej tvorbe zubného kameňa sú náchylnejšie psy, ktoré sú kŕmené mäkšou stravou. Naopak, zvieratá živené prevažne granulami s týmto problémom nebojujú tak často.

Najpríjemnejším spôsobom je však zaiste ohryzávanie pamlskov, ktoré psíka zabavia a zároveň prispejú k upevneniu zdravia zubov. Mnohé poznáte i z ponuky Piper´s Treats, napríklad sušené teľacie rypáky či kačacie krky.

ZUBNÝ KAMEŇ U PSOV – ČO STE MOŽNO NEVEDELI:

  • Môže sa vyskytovať na zuboch i pod ďasnom, najčastejšie pri rezákoch a očných zuboch.
  • Často ho sprevádza nepríjemný zápach z ústnej dutiny a krvácanie ďasien.
  • Najväčší sklon k jeho tvorbe majú psy malých plemien (jazvečík, pudel, yorkshirský teriér) a tzv. brachycefalické – krátkolebé plemená (buldog, čivava, shi-tzu, mops, boxer). Tieto psy so skrátenými nosovými partiami majú zuby rozostavené inak ako je bežné a práve toto abnormálne uloženie býva dôvodom zvýšeného výskytu zubného kameňa.

Ako sme zistili, zubný kameň teda nie je len estetickou záležitosťou. Na zdraví zubov a ďasien často zavisí celkový zdravotný stav našich miláčikov.

A čo vy? Kedy ste tomu svojmu naposledy umyli zúbky?

 

*Niektoré zdroje uvádzajú, že na proces tvrdnutia a premeny povlaku na kameň stačí už 24 hodín.