Domáce Pečenie Pre Psy

Radi maškrtíte? Váš psík tiež. Rovnako ako ľudia, ani naši štvornohí priatelia nepohrdnú žiadnou dobrotou. Ako milujúci majitelia však vieme, že im nemôžeme ponúknuť hocičo. Kvalita stravy všeobecne je podľa odborníkov kľúčová nielen pre fyzickú kondíciu psa, ale aj pre jeho psychickú pohodu. Vedeli ste, že domácimi pamlskami u toho svojho znižujete riziko obezity aj psej depresie?

Čo je doma, to sa počíta

Veterinári a kynológovia sa zhodujú v jednom – do psieho jedálnička nepatrí strava určená pre ľudí. Naše bežné jedlo totiž obsahuje príliš veľa cukru, soli a rôznych korenín. Nič z toho psiemu tráveniu nerobí dobre. Na druhú stranu ani všetky psie pamlsky svojim zložením nie sú úplne ideálne. Lacné ingrediencie v nich často nahrádzajú tie kvalitné a ani umelé plnivá, farbivá či arómy nie sú pre psa práve zdravé. Občas teda nezostáva iné, len svojim chlpáčom upiecť vlastné.

Výhody hand made pamlskov

Pečenie pre psy v pohodlí domova má hneď niekoľko benefitov. Okrem toho, že si ním môžete vyplniť nejedno daždivé popoludnie, poslúži zdraviu vášho psíka i vášmu rodinnému rozpočtu. Najväčším plusom domácich sušienok, piškót a iných dobrôt je to, že viete, čo psíkovi v maškrte podávate.                            Doma nepotrebujete žiadne konzervanty ani exoticky znejúce zložky. Stačia 2 – 3 kvalitné suroviny, trochu času a výsledok na seba nenechá dlho čakať. Vďaka minimu ingrediencií a obalov ušetríte peniaze aj prírodu. Pečiete prvýkrát? Nebojte sa využiť metódu pokus – omyl. Skúšajte rôzne kombinácie chutí a zisťujte, ktorá sa vášmu miláčikovi páči najviac. Zaiste vám bude rád asistovať. ?

Piper´s tip: Ak chcete psie dobroty trochu vyšperkovať, zájdite do obchodu pre chovateľov a kúpte si formičky na vykrajovanie v tvare labky či kosti. Nie je to však úplne nevyhnutné. Verte, že psík vašu snahu ocení aj bez nich a koláčiky zje skôr ako rúra stihne vychladnúť. Ak sa vám zdá, že ste ich urobili priveľa, jednoducho ich zamrazte.

Psie maškrty a výchova

Nie je tajomstvom, že pamlsky sú jedným z obľúbených prostriedkov pri výcviku psov. Prísľub chutnej odmeny býva spoľahlivým spôsobom ako zviera naučiť, čo chceme. No aj v tomto prípade platí, že i takéto „malé“ jedlo by malo byť energeticky vyvážené a nemalo by zaťažovať tráviaci trakt.

Pamlsky by tréningu mali byť prispôsobené aj svojou veľkosťou, teda ideálne „pod jeden zub“, aby sa psík nezdržiaval dlhým hryzením. Zohľadňovať treba aj vek zvieraťa. Šteniatkam je vhodné podávať mäkšie maškrty, dospelým môžete podať aj niečo chrumkavejšie. Navyše, menšie pamlsky poľahky zabalíte do každej tašky po ceste na prechádzku či výlet. Vymeniť kúsky klobásy či presladených keksov za zdravú alternatívu sa v každom prípade oplatí.

Najchutnejšie domáce maškrty

Našťastie, psíky majú o dezertoch trocha iné predstavy ako my. Pre vás je to výhoda, pretože vám to pri domácom pečení dáva široké možnosti ako si v jeho očiach šplhnúť. Využiť môžete naozaj rôzne suroviny. Azda najpopulárnejšie sú mäsové pamlsky, ktoré v obľúbenosti poľahky dobehnú chutné zeleninové či rybacie. Použiť sa dajú aj banány, tvaroh a ako prídavok  pivovarské kvasnice alebo med (pre svoju vysokú energetickú hodnotu a obsah cukru sa odporúča len v malých dávkach). V žiadnom prípade nepracujte s bežnou čokoládou ani s cukrom.

Mäso psím keksom či koláčikom dodá šťavnatosť a výraznejšiu chuť. Ryby sú zdravé a zabezpečia vášmu miláčikovi prísun Omega 3 a Omega 6 mastných kyselín, vápnika, fosforu a množstvo ďalších minerálov a vitamínov. Bylinky a rastlinné zložky pôsobia priaznivo na trávenie i na zdravie chrupu. Niektoré majú na zuby dokonca čistiace účinky. Aj pri zdravých domácich výrobkoch však pri podávaní treba sledovať, koľko toho psík zožerie. Pamlsky nemajú nahrádzať bežnú stravu a je vhodné ich dávkovať v malých množstvách.

Pečeňové sušienky

Máte radi rýchle pečenie? Skúste svojmu chlpáčovi napiecť len z dvoch surovín. Recept sa dá využiť aj ako hrnčekový.

Potrebujeme:

500 g kuracích pečienok

150 g ovsených vločiek

Pečienky umyjeme a ovsené vločky pomelieme v hrnčeku na kávu. Vytvorená múka sa podľa potreby dá nahradiť pšeničnou. Na ozvláštnenie možno použiť cesnak, nastrúhanú mrkvu alebo uvarenú ryžu, ale nie je to nevyhnutné.

Z pečienok pomocou mixéra vytvoríme homogénnu zmes podobnú kaši. Do nej postupne pridávame múku a mixujeme, kým nedosiahneme hladkú tekutú konzistenciu. Nalejeme do formy na pečenie s rozmermi 25 x 35 cm, prikryjeme alobalom a dáme do rúry vyhriatej na 180°C. Pečieme približne 10 minút. Či je koláč hotový, skontrolujeme pomocou špáradla. Pri spomínanej teplote vznikne vrstva hrubá asi 5 mm, ktorá sa dá pohodlne lámať.

Jednu tretinu dávky odložíme do chladničky. Zvyšné kúsky položíme na papier na pečenie a zamrazíme (bez papiera sa zmrznuté kusy oddeľujú ťažšie).

Sušienky psíkom veľmi chutia a sú dôkazom, že aj v tomto prípade ide láska cez žalúdok. ?

 

Rozhodli ste sa náš recept vyskúšať? Dajte nám vedieť ako to dopadlo.

Máte svoje overené recepty, s ktorými by ste sa chceli podeliť? Napíšte ich do komentára a inšpirujte ostatných.