Bravčové Mäso Pre Psy. Áno Alebo Nie?

Všetci majitelia chlpáčov to poznajú. Jedenie je pre našich miláčikov jednou z najobľúbenejších aktivít. A toto svoje hobby neraz rozširujú aj na čas, keď je ich miska síce prázdna, ale taniere majiteľov plné. A nejeden majiteľ smutným psím očiam jednoducho neodolá a podelí sa so svojim psíkom o to, čo má na tanieri. Keďže je pes mäsožravec, ak ide o mäso, neváhame a psíkovi ho jednoducho ponúkneme. Bez ohľadu na to, či je v ponuke práve kuracie alebo bravčové. Je však napríklad bravčové mäso pre psy bezpečnou voľbou?

Áno, ale…

Odpoveď na túto otázku je zložitejšia než len samotné áno alebo nie. Bravčové mäso môže byť pre vášho miláčika skvelým zdrojom bielkovín a zdravých tukov, no treba vyberať správne.

Kupované krmivo pre psy s obsahom bravčového mäsa je dobrou voľbou, ak viete, že váš psík si na ňom pochutí a zároveň, ak ide o kvalitný produkt, ktorý mu zabezpečí všetky potrebné výživné látky.

Ak však ide o zvyšky bravčového mäsa zo stola alebo z taniera, majte sa na pozore. Bravčové mäso a výrobky z neho majú vysoký obsah tuku a sodíka, čo môže viesť k vzniku obezity či srdcových chorôb. Vyhnúť by ste sa tiež mali kŕmeniu od stola bravčovým pripraveným pre ľudí. Použité dochucovadlá môžu byť totiž pre psy toxické a spôsobiť im zdravotné problémy. To, samozrejme, platí aj pre iné jedlo, ktoré nie je určené špeciálne pre psíky.

Surové bravčové rozhodne nie

Surové alebo nedostatočne tepelne upravené bravčové mäso môže vášmu psíkovi spôsobiť veľké ťažkosti, preto by ste sa mu mali vyhnúť. Hlavným rizikom je trichinelóza, ochorenie spôsobené parazitickým červom, ktorý sa do tela dostane cez tráviaci systém. 

Príznaky infekcie sa zvyčajne prejavia do jedného až dvoch dní po konzumácii infikovaného bravčového mäsa a zahŕňajú zvracanie, hnačku, únavu, horúčku či nevoľnosť. Okrem nich môže mať psík symptómy, ktoré nastupujú neskôr: bolesti hlavy, zimomriavky, kašeľ, opuchy, bolesti svalov a kĺbov, stuhnutosť, svrbivú pokožku alebo zápchu.

Závažnosť psej trichinelózy závisí od toho, aké množstvo infikovaného mäsa psík zjedol. Toto ochorenie netreba podceňovať, pretože vo veľmi závažných prípadoch môže viesť k problémom so srdcom, dýchaním, a ak sa nelieči, následkom môže byť aj smrť. Zatiaľ čo mierne až stredne závažné prípady trichinelózy môžu po niekoľkých mesiacoch zmiznúť samy, únava, slabosť, bolesť svalov a hnačka môžu pretrvávať dlhšie. Určite netreba nič nenechávať na náhodu a šťastie, ale kontaktovať veterninára.

Piper’s tip:

Ak chcete mať pri kŕmení surovým mäsom istotu, že vášmu psíkovi ponúkate vyvážené, kvalitné a 100 % bezpečné krmivo, vyberte si z našich BARF menu. Obsahujú kvalitné proteíny a dostatok vlákniny, vitamínov aj minerálov pre zdravé a spokojné dni vašich štvornohých kamarátov.

Vyhnúť sa treba aj kostiam

Bravčové kosti varením mäknú a vysychajú, takže sa môžu štiepiť, surové zasa môžu obsahovať škodlivé baktérie. Pri žutí sa kosti lámu a môžu spôsobiť zadusenie, poranenie papule, hrdla či čriev alebo črevá upchať. Ak váš pes zje bravčovú kosť a vykazuje známky zdravotných problémov, je potrebné volať veterinára. Milovníkom kostičiek preto namiesto nebezpečných bravčových ponúknite kvalitné žuvacie kosti určené pre psy.