Všeobecné Zásady Pre Kŕmenie Šteniat Prírodnou Stravou

Zákazníci sa nás často pýtajú, ako správne kŕmiť šteňatá surovými výrobkami. Keďže sme dostali veľa podobných otázok, odpovede sme sa rozhodli zverejniť v podobe praktických článkov. Všetky úvodné otázky sa týkali šteniat vo veku 3 mesiacov. Začneme preto s nimi. Kŕmenie šteniat od narodenia do troch mesiacov bude neskôr témou samostatného článku.

Kŕmenie šteniat od 3 mesiacov

Kŕmenie šteniat surovou stravou sa v tomto veku prakticky nelíši od jedálnička dospelého psa. Počas obdobia výmeny zubov až do konca základného rastu by však šteňatá v porovnaní s dospelými psami mali dostávať viac výrobkov obsahujúcich ľahko stráviteľné a plnohodnotné bielkoviny, polynenasýtené mastné kyseliny, minerály a vitamíny. Je veľmi dôležité dávať šteniatku dostatok kostí a kĺbov. Môžu to byť ryby, mäsité kosti (krky, chvosty, kuracie chrbty) alebo držky. Denne by sa tiež v jeho strave malo nachádzať čerstvé ovocie (napr. rôzne bobule) a dostatok zeleniny.

Veľmi dôležité je dávať šteňaťu obhrýzať veľké kosti. Treba ho, ale sledovať, aby toho nezjedlo priveľa. Najlepším prírodným zdrojom glukozamínu, chondroitínu a kolagénu sú kosti lososovitých rýb v surovej forme, hovädzie kolená, chvosty, atď.

Chondroitín a glukozamín sa tepelnou úpravou ničia. Preto chrbty, hlavy, chvosty či plutvy psíkom podávajte surové. Ak vášmu zvieratku nevoňajú, môžete ich pomlieť. Vynikajúcim zdrojom kolagénu sú uši, nosy, žily a priedušnice. Ich konzumáciou sa rastúcemu šteniatku posilňujú väzy. Mäsité kosti by v tomto veku mali tvoriť približne tretinu mäsitej stravy šteňaťa.

Koľko jedla by malo šteňa dostať

Denná dávka potravy pre šteňatá stredných a veľkých plemien má byť v množstve 5 – 8% ich aktuálnej hmotnosti. Dávkovanie sa upravuje raz za týždeň. Treba však mať na pamäti, že odporúčané hodnoty sú len orientačné a netreba sa ich striktne pridŕžať. Hlavným a jediným kritériom by mal byť momentálny stav vášho šteniatka. Nemalo by priberať, ale ani chudnúť. Pri posudzovaní stavu sa sústreďte na rebrá a bedrové hrbole. Tie nemajú vyčnievať, ale mali by sa dať nahmatať. Nadmerné kŕmenie i podvýživa sú rovnako škodlivé! Je tiež dôležité uvedomiť si, že šteňa (a neskôr dospievajúci pes) nemôže mať vzhľad dospelého psa. Vo veku troch mesiacov má menej svalovej hmoty a vyzerá drobnejšie ako pes rovnakého plemena vo veku troch rokov. Snaha pridať dospievajúcemu psovi vzhľad dospelého zvieraťa môže v konečnom dôsledku uškodiť jeho zdraviu a viesť k nechutenstvu. Pes bude vyľakaný zo snahy majiteľov dostať doňho zbytočne veľké množstvo krmiva a prestane jesť.

Vyššie spomenuté zásady možno považovať za všeobecné princípy výživy šteniat, ktoré sa dajú uplatniť pri všetkých plemenách. Surová strava je ideálna pre všetkých psov, ktorých dospelá váha sa pohybuje od 5 – 7 do 35 kg, t. j. reprezentantov malých, stredných a veľkých plemien. (S výnimkou psov, ktoré majú špecifické požiadavky na stravovanie kvôli hypertrofii chrbtice alebo neštandardnej hmotnosti.)

Na výživu šteniat tohto veku je vhodná celá ponuka produktov od Piper’s Treats.

V ďalšom článku sa budeme venovať výžive šteniat trpasličích plemien.

Vlastnosti výživy šteniat veľkých plemien a plemien so silnou kostrou (napr. buldogy)