Ako Sa Správne Starať O Staršie Psy A Ich Zdravie

Ako milujúci majitelia si pre svojich miláčikov prirodzene želáme dlhý a zdravý život. Otázku, ako im ho dopriať, si preto kladieme znova a znova. Viete, ktoré prvky a doplnky výživy sú vhodné pre staršie psy, resp.  psíkov – seniorov?

PRÍPRAVKY NA PODPORU KĹBOV A ZLEPŠENIE POHYBU

Staršie psy spravidla vyžadujú inú starostlivosť ako mladšie ročníky. Platí to najmä v oblasti výživy. Keď sa povie „podpora kĺbov a chrupaviek“ najskôr si spomenieme na kolagén. Je to látka, ktorá má v tele ľudí i zvierat nezastupiteľné miesto a v našich chrupavkách je prítomná prirodzene. Predstavuje preto ideálnu výživu pre kĺby a celý pohybový aparát. Vďaka tomu, že podporuje zdravie svalov, kostí, väzívšliach, nám aj psíkom uľahčuje vstávanie aj pohyb po náročnejšom teréne(napr. po schodoch).

Kolagén na trhu nájdete v rôznych formách. Najľahšie vstrebateľné sú bioaktívne kolagénové peptidy získané enzymatickým štiepením kolagénu. Takáto podoba kolagénu je účinnejšia ako iné a prináša mnohé zdravotné benefity. Okrem toho, že pozitívne ovplyvňuje niektoré telesné funkcie, napomáha organizmu k produkcii ďalších proteínov.

PIPER´S TIP:

Kolagénové peptidy Collagile® v našej ponuke sú vhodné pre všetky plemená psov, vrátane alergikov a diabetikov. Produkt neobsahuje tuky, puríny, cholesterol, umelé farbivá, príchute ani arómy. Je vyrobený v potravinárskej kvalite bez lepku, alergénov, laktózy a mliečnych bielkovín.

Ktorým psom ho odporúčame?

– starším psom, veľmi aktívnym psom, šteňatám veľkých plemien

– obéznym psom a psom po úrazoch pohybového ústrojenstva

– psom s artritídou, osteoartrózou a dedičnou predispozíciou na tieto a podobné ochorenia

PROSTRIEDKY PRE STARŠIE PSY NA ZVÝŠENIE ENERGIE

Pozorujete na svojom psíkovi pokles vitality? Je nepokojný, viditeľne menej vládze, vracajú sa mu svalové kŕče? Je možné, že mu chýba horčík. V takom prípade vám veterinár poradí, aby ste mu do stravy pridali viac kvalitných bielkovín v podobe čerstvých vnútorností, ovocia  a zeleniny.

Niekedy to však nestačí a množstvo magnézia musíme doplniť v podobe tabletiek či kapsúl. Ich podávanie je jednoduché a pre psíka nenápadné. Stačí ich šikovne zamiešať po obľúbeného pokrmu.

U psov vo vyššom veku možno bežne pozorovať rôzne zmeny (na fyzickej kondícii či v správaní). Nie všetky symptómy sú však zlým znamením či znakom zhoršeného zdravia. Často sú len prirodzeným sprievodným javom starnutia. Dodanie správnych živín, ale môže pôsobiť aj preventívne. Okrem už spomínaných prvkov medzi často odporúčané patria vitamín A(na posilnenie zraku), vitamíny BC (na zlepšenie trávenia a udržanie silnej imunity), stopové prvky (pre zdravie kože a srsti), vápnik (na podporu kostí a zubov) či vitamín D, ktorý je pre vstrebávanie kalcia veľmi dôležitý.

Problematika výživy psov je rozsiahlou a živou témou, na ktorú sa neustále diskutuje. Podporné produkty na prírodnom základe môžu byť veľmi prospešné, no i pri nich treba dbať na to, že nielen nedostatok, ale aj nadbytok niektorých prvkov môže byť pre psa škodlivý. Je preto na mieste, pred podaním akéhokoľvek doplnku, poradiť sa vopred s veterinárom, ktorý pozná aktuálny zdravotný stav vášho psíka.