5 Najväčších Výhod BARF Stravovania

Ak patríte k zanietením psíčkarom, o BARF kŕmení ste už iste počuli. Čoraz viac majiteľov mačiek a psov sa zaujíma o kvalitnejšie alternatívy ku klasickým granulám od komerčných značiek. Obľúbenou metódou stravovania je práve BARF, ktorá so sebou prináša niekoľko skvelých benefitov. Spoznajte BARF stravovanie a zistite, prečo je také obľúbené.

Čo je to BARF?

Skratku BARF je možné preložiť viacerými spôsobmi. Stretnúť sa môžete s anglickým pojmom „Bone and Raw Food“, tedakosti a surová strava, prípadne s pojmom Biologicaly Appropriate Raw Food“, čo v preklade znamená biologicky vhodná surová strava.

Barfovanie je teda metóda kŕmenia mäsožravcov, akými sú psy či mačky, surovou stravou. Základom BARF jedálnička sú surové kosti, kvalitné mäso, zelenina a ovocie, čiže presne to, čo váš psík či mačka potrebujú pre správne fungovanie organizmu.

Prečo kŕmiť BARF stravou a nie klasickými granulami?

   1. BARF strava je prirodzená

Pes aj mačka sú mäsožravce. Ich strava v divokej prírode bola odjakživa bohatá, pretože pozostávala zo surového mäsa, ktoré si ulovili, a tiež zo zeleniny, ovocia, bylín aj orechov. Naopak, dnešné zdomácnené mačky a psy väčšinou dostávajú granule, ktoré sú z veľkej časti tvorené obilninami bez vysokej nutričnej hodnoty. 

Zviera okrem iného potrebuje:

  • bielkoviny,
  • vodu,
  • tuky,
  • vitamíny,
  • minerály,
  • sacharidy.

Vďaka BARF strave budete mať istotu, že sa do misky dostane všetko potrebné.

BARF strava je pre ich tráviaci trakt oveľa prirodzenejšia a výživnejšia, pretože sa maximálne podobá na ich pôvodnú stravu. Vďaka obsahu zeleniny a ovocia je barfovanie prospešné aj pre ich žalúdok a črevá.

Vedeli ste, že…

… stav čriev ovplyvňuje celkové zdravie organizmu psa aj mačky?

 

Ak budete psa kŕmiť granulami s vysokým podielom obilnín, skôr či neskôr sa uňho objavia zdravotné komplikácie. Dôvod je celkom prostý – bez mäsa sa v ich žalúdku netvorí dostatok žalúdočných kyselín, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu a bez žalúdočných kyselín nebudú usmrtené nebezpečné baktérie, ktoré môžu v tele psa rozmnožiť parazity.

   2. S BARF predídete zdravotným komplikáciám

Väčšina odborníkov sa zhoduje, že nesprávna a nevyvážená strava je príčinou väčšiny zdravotných komplikácií dnešných psov a mačiek. Návrat k prirodzenej strave môže zlepšiť ich zdravie a podporiť imunitu.

Hovorí sa, že čím zdravšie črevá zviera má, tým odolnejšia je aj jeho imunita a obranyschopnosť organizmu. Ak váš pes trpí alergiami, nervozitou či problémami s vyprázdňovaním, riešením môže byť zmena spôsobu stravovania.

Aj surová zelenina a ovocie sú pre zvieratá rovnako dôležité ako pre ľudí – priaznivo ovplyvňujú fungovanie nervovej sústavy, podporujú imunitu a prispievajú k zníženiu rizika vzniku rakoviny.

   3. Presne viete, čím zviera kŕmite

Veľkou výhodou barfovania je, že ako majiteľ presne viete, čo váš pes žerie. Máte prehľad o podiele mäsa, kostí, vnútorností, zelenine aj ovocí, ktoré vaše zviera denne skonzumuje. Nemusíte sa teda obávať, že by ste svojho psa či mačku kŕmili umelými farbivami, arómami, konzervantami, kopytami či dokonca srsťou.

Rada odborníka

Krmivo vždy kupujte od overeného dodávateľa, ktorý vie preukázať pôvod mäsa aj ostatných surovín. Dôležitá je aj čerstvosť a správne spracovanie mäsa.

 

Z BARF stravy môžete vyskladať vyvážené menu pre vášho miláčika, ktoré mu poskytne všetko, čo pre svoj zdravý život potrebuje. Z jednej misky sa zvieraťu dostanú vitamíny, minerály aj bielkoviny

Ak nechcete kupovať hotové menu, z mletého mäsa môžete pripraviť vlastné BARF recepty, ktorými potešíte svojho štvornohého kamaráta. 

   4. BARF strava je vhodná pre každého

Či už máte doma malé mačiatko, alebo dospelého psa, s barfovaním nemusíte váhať. Pamätajte, že čím je zviera mladšie, tým rýchlejšie a ľahšie si na BARF stravu zvykne. Ak máte staršie alebo citlivejšie zviera, postupujte šetrnejšie.

Začnite s ľahko stráviteľným mäsom, akým je napríklad kuracie či morčacie BARF. Ak prechádzate na BARF mäso u staršieho psíka, vždy sa o zmene stravy poraďte so svojím veterinárom, ktorý vám poradí, ako postupovať. Nemusíte sa však ničoho obávať, väčšina psov a mačiek zvláda prechod na BARF bez problémov.

   5. Chlpáč bude v siedmom nebi

Azda najväčšou výhodou BARF krmiva je jeho skvelá chuť. Čerstvé mäso, voňavé ovocie a zelenina plná chutí – komu by takéto jedlo nechutilo?

Šťavnaté kúsky čerstvého mäsa sa vyznačujú lahodnou chuťou a vysokým obsahom vitamínov a minerálov. Ak mäsovú zmes obohatíte o zopár kvapiek oleja, vajíčko, čerstvú zeleninu a ovocie, dodáte vášmu psovi všetky potrebné živiny a potešíte jeho chuťové poháriky.

Doprajte svojmu štvornohému priateľovi to najlepšie a začnite s barfovaním. Vďaka BARF kŕmeniu bude váš chlpáč zdravší, spokojnejší a plný energie. Návrat k prirodzenému stravovaniu prináša mnoho výhod, ktoré ocení nielen zviera, ale aj jeho majiteľ.