Doplnky Výživy Pre Psy

Kedy sa oplatí zamerať na doplnky výživy pre psy? Ktoré sú účinné a ktoré nie? S týmito a ďalšími otázkami sa náš tím stretáva pomerne často. Rozhodli sme sa preto, problematiku suplementov rozviesť v sérii blogových článkov. V prvej časti sa zameriame na tipy, ktorými môžete pozitívne ovplyvniť vonkajší vzhľad svojho miláčika.

DOPLNKY NA ZLEPŠENIE KVALITY KOŽE, SRSTI A ZUBOV

Pružná koža, lesklá srsť a silné zuby sú dôležitými ukazovateľmi, ktoré o zdraví nášho psíka veľa prezradia. Ak jeden z nich pokrivkáva, nemali by sme to podceňovať. Za vonkajší vzhľad štvornohých miláčikov zodpovedá celý rad prvkov. V správnom množstve a kombinácii sa v tomto ohľade ako užitočné ukázali najmä stopové prvky a minerály.

ZINOK má, ako antioxidant, veľký význam pri regenerácii buniek. Napomáha pri hojení rán a je nenahraditeľný pre dobrý stav kožesrsti zvierat. Jeho nedostatok preto odhalíte pomerne rýchlo. Typickými prejavmi sú lámavosť pazúrov, viditeľné zmeny na koži a srsti psíka. Okrem vonkajšieho vzhľadu psa však deficit zinku ovplyvňuje i plodnosť a imunitný systém.

Spolu s mangánom funguje zinok ako aktivátor enzýmov, ktoré psom uľahčujú získavať zo stravy dôležité vitamíny B1 a B6.

HORČÍK je jedným zo základných stavebných prvkov kostízubov a súčasť viacerých metabolických reakcií. Zabezpečuje tiež optimálne fungovanie nervového systému, svalov a srdca. Dopĺňať horčík je vhodné najmä veľmi aktívnym psom, na ktoré sú kladené zvýšené nároky na športové výkony. Rovnako sa odporúča starším psom, psom s kardiovaskulárnymi problémami, chorobami svalov či kĺbov.

Ak horčík psíkovi chýba, spravidla sa to prejavuje zvýšenou únavou, nervozitou, kŕčami či neobvyklým smädom. Ľahko vstrebateľná a psami veľmi dobre znášaná je citrátová forma magnézia, ktorú nájdete aj v našom produkte Jungbrunnen.

MEĎ má význam predovšetkým pre krvotvorbu (ovplyvňuje vstrebávanie železa). Jej prítomnosť je však zásadná aj pri výmene srsti, vývoji kostíchrupaviek. Nedostatok medi tak spoznáte podľa depigmentácie srsti alebo na tom, že psík zaostáva v raste.

ŽELEZO je nielen známou súčasťou hemoglobínu (krvného farbiva). Sčasti je zodpovedné i za sfarbeniekvalitu srstinašich miláčikov. Dôsledkom jeho nedostatku teda nemusí byť len anémia, ale i zasiahnutie vonkajšieho vzhľadu psíka.

Nedostatok stopových a iných prvkov sa na zdraví vášho psíka môže prejaviť rôzne. Niektoré, ako zníženú kvalitu srsti, nechutenstvo alebo častú chorobnosť spozorujeme väčšinou okamžite. Iné však môžu byť nenápadné, napr. mierna strata hmotnosti či začínajúce ochorenia pohybového aparátu. Tieto často odhalí len veterinár.

POMOC PRI NAPADNUTÍ PARAZITMI

Žiaľ, nie vždy sa nám podarí vyhnúť sa im. Prípravky na odčervenie a boj proti parazitom sú preto  oblasťou, s ktorou sa aspoň raz za život psíka stretne každý majiteľ či chovateľ. Bolesti brucha, hnačky či plynatosť spôsobené červami, blchami alebo kliešťami nie sú pre našich miláčikov príjemnou skúsenosťou. I v takejto situácii, našťastie, pomôže prírodná lekáreň.

Najnovšie vedecké poznatky dokazujú, že problém so škodcami, ktoré psy trápia najčastejšie, dokážeme vyriešiť v pohodlí domova so surovinami, ktoré nájdeme v kuchyni. Cesnak, výrazné bylinky (mäta, tymián, šalvia, rozmarín) či malá dávka korenín (zázvor, rasca, muškátový oriešok) môžu psíkovi poskytnúť úľavu.

Tak, ako pri kŕmení psov, aj pri využívaní výživových doplnkov sa často stretávame s rôznymi mýtmi. Jedným z najznámejších je predstava, že vitamíny, minerály a ďalšie prvky je vhodné podávať len starším psom, príp. psom, od ktorých sa vyžaduje zvýšená športová aktivita. Nie je pri tom vôbec ojedinelé, že konkrétny doplnok vám veterinár odporučí už pre šteniatko, sučku v období laktácie, pre mladého psa po operačnom zákroku alebo pre takého, ktorý len prejavuje stratu vitality. V každom období života môže mať pes iné potreby. Zavedenie akéhokoľvek doplnku by preto vždy malo byť cielené a realizované pod dohľadom odborníka.