Potrebujú Psy Soľ?

Jednou z najčastejších otázok chovateľov psov po prechode na surovú stravu býva, či je potrebné zvieratám do krmiva pridávať soľ. V nasledujúcich riadkoch si preto priblížime aj túto problematiku.

V otázke prijímania soli je rozdiel v stravovaní divožijúcich zvierat a našich miláčikov zjavný. Šelmám v prírode ulovenú korisť nemá kto prisoliť. Avšak predsa isté množstvo soli zo stravy prijímajú. Je to preto, že mäsožravce svoju korisť (väčšinou malé hlodavce) často zjedia vcelku, vrátane orgánov a krvi. A práve krv tejto potrave dodáva slanú chuť. Je to presne ten istý chlorid sodný (NaCl), ktorý poznáme ako kuchynskú soľ.

Soľ sa teda skladá z dvoch prvkov – sodíka a chlóru. Ióny sodíka (Na+) priamo pôsobia na nervové impulzy a ďalšie biochemické reakcie. Pomáhajú tiež udržiavať osmotický tlak v bunkách, podieľajú sa na preprave aminokyselín, glukózy, organických a anorganických častíc prostredníctvom bunkových membrán. Keď v organizme chýba sodík, dochádza k zlému vstrebávaniu vápnika, ktorý sa stráca z kostí a vstupuje do krvného obehu. Jednou z príčin výskytu rachitických stavov (mäknutie a krivenie kostí) je nedostatok soli v strave. Chlór (Cl) je pre zvieratá rovnako nevyhnutný ako sodík. Podieľa sa napríklad na tvorbe kyseliny chlorovodíkovej, ktorá je hlavnou zložkou žalúdočných štiav.

Ideálne množstvo soli pre psa

Koľko soli získa pes z jedla, ak zje napríklad králika či hydinu? To sa dá vypočítať jednoducho – na základe celkového množstva krvi v potenciálnej koristi. Priemerné telo takejto koristi obsahuje približne 8 % krvi. Predstavme si, že naša “korisť” váži 1 kg. Bude teda obsahovať 80 ml krvi s obsahom soli 0,9 % (izotonický roztok). Čistej soli v takej “koristi” je teda 0,72 g. V orgánoch sa nachádza približne 46 % krvi (kým sa z jatočného tela neodstráni). V krvi potom zostáva 0,38 g soli.

Ak teda pes s hmotnosťou 35 kg zje 1 kg prírodných produktov za deň (čo sa rovná jednej potenciálnej koristi) spolu s orgánmi a podkožným väzivom, bude ešte potrebovať doplniť 0,5 g soli denne. Ak sa pes neživí orgánmi (pečeňou, slezinami atď.), mali by sme mu do stravy pridať cca 0,8 g soli.

Uvedené údaje, ale nemožno považovať za konštantné a rovnako platné pre všetkých psov. Aj v prírode platí, že dnes zviera korisť chytí a zajtra nie. Pridávať soľ každý deň je teda možné. Treba však pamätať na to, že mnohé výrobky podávané psom už soľ obsahujú. Slanú príchuť má napríklad tvaroh a iné mliečne výrobky. Soľ obsahuje dokonca aj zelenina, i keď v menšom množstve. Pri pridávaní soli do krmiva svojho psíka preto treba brať do úvahy skutočne všetko, čo sa mu dostane do misky.

V praxi teda môžete nedostatok soli u svojho miláčika kompenzovať jej opatrným pridaním do stravy. Slanosť sa dá určiť naozaj jednoducho – mala by byť rovnaká ako je prirodzené v krvi alebo v 0,9 % izotonickom roztoku chloridu sodného. V prípade, že strava vášho psa zahŕňa i orgány, bude potrebovať o niečo menej soli ako ten, ktorý pravidelne konzumuje telá jatočných zvierat vrátane krvi. Skvelý spôsob, ako to s množstvom soli neprehnať, je pripraviť dve misky s vodou – jednu s čistou a druhú s mierne osolenou (približne 9 g soli na 1 liter vody). Pes si sám vyberie, akú vodu si dá. (Spôsob je vhodný len pre psov, ktorí prijímajú prírodnú surovú stravu. Psy kŕmené granulami prijímajú dostatok soli z krmiva).

BARF krmivá od Piper’s Treats obsahujú vnútorné orgány aj krv, čo minimalizuje potrebu dopĺňania soli do stravy vášho psa.