Morské Riasy Pre Psy. Poznáte Ich Výhody?

Červené, zelené či hnedé. Morské riasy už dávno nepovažujeme za neznámu exotickú potravinu. Ich zdravotné benefity nie sú tajomstvom ani vo svete majiteľov psov. Ktoré to sú a prečo by riasy mali byť súčasťou jedálnička aj vášho miláčika?

Rastliny plné živín

Riasy predstavujú ďalší z morských produktov, ktorý stojí za pozornosť. Ich zloženie bohaté na vitamíny a dôležité minerály výborne dopĺňa vzácne látky, ktoré váš psík prijme pri konzumácii rýb či morských plodov.

Rozdelenie podľa farieb nie je náhodné. Každý typ morských rias obsahuje iný súbor vzácnych zložiek prospešných pre zdravie ľudí i našich štvornohých priateľov. Kým červené morské riasy sú známe pre svoje protizápalové účinky, hnedé sa môžu pochváliť pozitívnym vplyvom na kostrový systém šteniatok i dospelých psov. O všetkých riasach sa však dá povedať, že sú vynikajúcim zdrojom vitamínov (A, B, C, E, K), minerálnych látok (vápnik, draslík, sodík, horčík, meď, fosfor, železo, zinok, jód, mangán), nenasýtených mastných kyselín Omega 3Omega 6, bielkovín, vlákniny, betakaroténu, chlorofylu, biotínu, luteínu, cholínu a ďalších pre zdravie prospešných látok. Majú antioxidačnédetoxikačné účinky a prirodzene podporujú imunitný systém.

Najvhodnejšie morské riasy pre psy

NORI

Táto červená riasa pochádzajúca z Japonska obsahuje viac ako 33 % vlákniny, vysoké množstvo Omega 3 mastných kyselín, vitamíny B12 a C. Pre vášho psíka je teda ideálnym preventívnym prostriedkom proti zápche. Zároveň podporí jeho tráviaci systém a postará sa o kvalitu kože a srsti. Nori má, v porovnaní s inými riasami, nižší obsah jódu. Nezaťažuje teda štítnu žľazu.

KELP

Našli by ste ju rásť v studených severných vodách v blízkosti Nórska a Islandu. Po hnedej morskej riase Kelp siahnite, ak chcete svojmu psíkovi vylepšiť metabolizmus, kondíciu a dodať mu do stravy viac jódu, vápnika, fosforu, horčíka, draslíka či železa. Je bohatá na aminokyseliny a vitamíny. Má schopnosť zmierňovať bolesti a zápaly a zbaviť organizmus ťažkých kovov. Pozitívny vplyv má na kvalitu zubov, ďasien, srsti a pokožky. Podobne ako iné riasy je cennou podporou pre imunitný systém psov. Najčastejšie sa predáva vo forme prášku.

WAKAME

Domovinou tejto dlhej zelenej riasy je okolie ostrova Hokkaidó. Fanúšikovia ázijskej gastronómie ju obľubujú najmä ako súčasť šalátov. Vášmu psíkovi bude prospešná ako chutný doplnok stravy, ktorý prispeje k zdraviu jeho srdca, ciev a svalov. Vďaka vysokému obsahu vápnika (zo 100g Wakame získate až 150 mg kalcia) predstavuje ideálnu prevenciu proti osteoporóze.

DULSE

Zo všetkých morských rias má najvyšší obsah železa práce táto červenofialová rastlinka. Okrem toho vášmu psíkovi dodávápnik, horčík, draslík, jód, fosfor a množstvo vitamínu C. Možno ju použiť ako dochucovadlo namiesto soli. Surová riasa Dulse má príjemnú mäkkú štruktúru a ľahko sa konzumuje.

Okrem rias pochádzajúcich z morí poznáme aj sladkovodné. Najznámejšie z nich sú Chlorella a Spirulina. Obe majú sýtu modrozelenú farbu, sú kvalitným zdrojom mnohých vitamínov, minerálov, chlorofylu a ďalších látok podporujúcich zdravie ľudí i psov.

Chlorella je cenená pre vysoký obsah kyseliny listovej, esenciálnych aminokyselín, vitamínov skupiny B, C, E a K. Z minerálov je v nej zastúpený vápnik, horčík, železo, ale i zinok a selén.

Spirulina je právom považovaná za superpotravinu. Nesie v sebe viac vitamínu A ako mrkva a viac bielkovín ako hovädzie mäso, ryby či sója. Okrem toho obsahuje 26-krát vyššie množstvo vápnika ako mlieko. Psíkom zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín, podporuje tvorbu červených krviniek a spaľovanie tukov. Je preto vhodná i pre psov s nadváhou.

Dostupnosť a spôsob dávkovania

Morské riasy pre psy dnes na trhu nájdete v rôznych podobách. Sú bežnou (a vítanou) súčasťou hotových kŕmnych zmesí. Nájdete ich aj v produktoch Piper´s Treats – ako aditíva, ktoré vášmu miláčikovi dodajú vlákninu a vylepšia mu zdravie zvonka aj zvnútra. Riasy sa dajú zakúpiť aj samostatne v sušenom stave, vo forme prášku alebo tabliet, ktoré možno zamiešať do stravy. Ak práve nemáte cestu do Japonska, navštívte niektorú predajňu s ázijskými potravinami, kde vám radi poradia, prípadne i objednajú to, čo práve hľadáte. Ďalšou možnosťou je nakupovať online z overených e-shopov.

Ak svojmu psíkovi riasy podávate v predpripravených pokrmoch, o dávkovanie sa starať nemusíte. Ich množstvo je tu prispôsobené tak, aby pokrylo dostatočnú dávku. Je to jednoduchý spôsob ako zvieraťu dodať dôležité živiny. Čerstvé, resp. rozdrvené riasy možno psom do jedla pridávať pravidelne, niekoľkokrát za týždeň.

ZAUJÍMAVOSTI

• Riasy rastú len v čistých pobrežných vodách. Rozšírený mýtus, že obsahujú ťažké kovy a iné škodlivé látky sa teda nemusí zakladať na pravde. Napriek tomu je pri nákupe na mieste obozretnosť. Ak je to možné, overte si dodávateľa a krajinu pôvodu rias, ktoré kupujete.

Najväčšími producentami morských rias sú Čína, Japonsko, Kórea a Indonézia. Vo veľkých množstvách však rastú aj na skalnatom pobreží severného Atlantiku či v krajinách na severe Európy.

Riasy obsahujú niekoľko desiatok rôznych minerálnych látok, viac ako 20 rozličných aminokyselín, jednoduché i zložité sacharidy. Okrem trávenia podporujú aj zdravie pľúc, žliaz a urýchľujú regeneráciu organizmu psov. V závislosti od druhu môžu riasy obsahovať až o 20% viac minerálov ako bežná zelenina.