Prečo Pes Nechce Žrať? 5 Najčastejších Príčin A Riešení.

Jedenie je pre psy jednou z obľúbených kratochvíľ. Aj ten najväčší labužník však občas môže stratiť chuť do jedla. Spoznajte príčiny slabého apetítu svojho miláčika. Aké sú najčastejšie dôvody prečo pes nechce žrať?

1. Skrytá bolesť

Poranenia v ústnej dutine, začínajúci zápal ďasien, zlomený zub, alebo len bežné črevné ťažkosti. To všetko môže vášmu psíkovi spôsobiť bolesť a s tým spojené nechutenstvo alebo strach, že žutím potravy sa nepríjemnosti ešte zhoršia. Nepríjemným môže byť v tomto smere aj obdobie tzv. „prezubenia“, kedy u šteniatok prebieha výmena mliečnych zubov za trvalé. Očakávať ho môžete medzi 2. a 7. mesiacom veku.

Čo robiť?
Predpokladom rýchleho návratu apetítu je v tomto prípade správna identifikácia zdroja bolesti. Problém spojený so zubami väčšinou odhalíte aj sami. Vtedy je dobré zamerať sa na mäkšiu stravu (šťavnaté konzervy alebo vlhčené granule). Ak máte podozrenie na vážnejšie vnútorné ťažkosti, neváhajte a navštívte svojho veterinára.

Piper´s tip: Ideálnym prostriedkom na podporu kvality zubov, ďasien, srsti či pokožky sú morské riasy. Pridajte ich do psíkovho jedálnička a podporte tak jeho zdravie. V špecializovaných obchodoch či na e-shopoch ich nájdete v podobe sušených rastliniek, vo forme prášku alebo tabliet. Stačí ich primiešať do bežnej porcie.

2. Pričasté kŕmenie, resp. nesprávna veľkosť porcií

Doprajete svojmu chlpáčovi zvyšky od stola, cez deň nejaký ten pamlsok, prípadne kúsok párku či šunky? Na takéto príjemné spestrenie si rád zvykne a granule už potom pre neho nie sú zaujímavé. Pravidelnosť v kŕmení je veľmi dôležitá nielen pre dobré trávenie, ale i z hľadiska psychológie. Častejšie pritom odmietajú potravu práve psíky, ktorým je podávaná prevažne suchá strava. Fanúšikovia BARF-ovania vďaka rozmanitej a pravidelne obmieňanej strave s nechutenstvom bojujú málokedy.

Čo robiť?
Pri kŕmení sa zamerajte na kvalitnú stravu, ktorá psíkovi pokryje všetky potrebné zložky výživy a zároveň naplní jeho gurmánske maniere. Z tohto pohľadu je najvhodnejší BARF. Súčasne sa uistite, že mu v každej porcii podávate správne množstvo jedla. Prekrmovovanie (i keď nechcené) je častým problémom mnohých milujúcich chovateľov. Zabezpečte, aby v priebehu dňa nedopĺňal psovi misku aj niekto iný. Na veľkosť porcie vplýva viacero kritérií. Tým najdôležitejším by mal byť vonkajší vzhľad psa. Rebrá skryté pod vrstvou tuku alebo naopak, trčiace kosti veľa napovedia o tom či psík prospieva alebo nie. Dospelému psovi často stačí jedna porcia denne. Výnimkou je podávanie pamlskov pri tréningu slúžiacich ako pozitívna motivácia. Ani vtedy by však nemali presiahnuť 5 – 10 % kŕmnej dávky. Raz za 7 – 14 dní môžete dokonca zaviesť tzv. „hladný deň“ a ponúknuť psovi len tekutiny.

Ak pozorujete, že pes odmieta len jedno konkrétne jedlo alebo špecifický druh pokrmu, v malých porciách ho postupne primiešavajte do takého, s ktorým problém nemá. Skúste ho zamaskovať do niečoho aromatickejšieho, príp. viac rozdrviť. Ide o podobný postup ako pri zavádzaní surovej stravy.

3. Stres

Aj ľudia pri strese občas zabúdajú na obed či večeru. Pre psíky môže byť stopkou v jedení napríklad zmena prostredia (sťahovanie, pobyt v psom hoteli), cestovanie, tiež dlhšie trvajúce výrazné zvuky a svetlo (búrka, delobuchy počas silvestrovskej noci) alebo príchod nového člena do rodiny.

Úplne bežné a neškodné je dočasné nechutenstvo po náročnom dni. Ak pes nechce žrať po tom, čo ste spolu absolvovali náročný výcvik alebo celodennú výstavu, nenúťte ho do jedla. Po krátkom odpočinku a návrate do bežného režimu sa k nemu s nadšením opäť vráti.

Čo robiť?
Prvé, čo majiteľom väčšinou napadne, je ponúknuť psovi iný pokrm alebo zmeniť veľkosť porcie, aby zjedol aspoň niečo. Riešením môže byť aj mierne dochutenie jedla, napríklad zaliatie silným mäsovým vývarom. Ak už máte pocit, že ste vyskúšali všetko, poraďte sa s veterinárom. Vyhľadajte ho skôr ako ubehne 48 hodín (u dospelých psov), resp. 24 hodín (u šteniat vo vývine).

4. Nedostatočný pohyb

Kedy zjete viac? Keď máte za sebou aktívny deň plný pohybu alebo po lenivej sobote strávenej motaním sa po byte? U našich miláčikov je to podobné. Potrebujú behať, hrať sa a míňať kalórie. Pobyt na čerstvom vzduchu a čas venovaný tým správnym činnostiam
prispieva k zlepšeniu metabolizmu a psom prirodzene navráti stratený apetít.

Čo robiť?
Intenzita fyzickej záťaže sa, samozrejme, líši podľa plemena, veku a aktuálnej kondície zvieraťa. Všeobecne sa odporúča stráviť s ním vonku aspoň 2 hodiny denne. Po príchode domov mu pred kŕmením doprajte 15 – 20 minút na oddych.

5. Vedľajšie účinky liekov

Niektoré lieky môžu spôsobovať ospalosť, iné ovplyvňujú kvalitu srsti alebo chuť do jedla. Po operácii či pri dlhšej rekonvalescencii sú však často nevyhnutné. Pri spomínaných príznakoch sa poraďte s odborníkom o úprave dávkovania alebo ďalších metódach ako neželané účinky zmierniť a zvieratku uľaviť. Krátkodobý nezáujem o plnú misku sa môže objaviť i po očkovaní. Spravidla, ale rýchlo zmizne.

Menej známe dôvody, prečo pes nechce žrať:

  • gravidita u sučky (najčastejšie tesne pred pôrodom)
  • nedôvera ku konkrétnemu pokrmu (pes nechápe, že ide o jedlo)
  • nervové ochorenia (epilepsia, psinka a iné)

Stretli ste sa s inými príčinami spomínaného problému? Napíšte nám a pomôžte tak ostatným chovateľom.